The Fuck Nedir?

Özellikle akıllı telefon üzerinden komut uygulamanın ne kadar zor olabildiğini az çok hepimiz görmüşüzdür. Aynı kodu tekrarlamak, düzenleme yapmak, satır boyunca hareket etmek, seçmek…

AA

Bu konuyla ilgili çözüm arayışlarım içerisinde karşılaştığım bir tweet ile The Fuck uygulamasından haberdar oldum1. Uygulama, adını tam da yapılan bir yazım hatası sonrasında gösterilen tepkiye odaklanılarak üretilmiş.

The Fuck

The Fuck, konsol komutlarındaki yazım hatalarını hata üretilmesi durumunda önerilerle doğrulayan ve uygunluk durumunda kodu işleyen bir uygulama. Uygulanan bir komut sonrasında alınan hata dönüşü sonrasında aktif satırda fuck komutunu uyguladığınızda size The Fuck tarafından öneriler sunulmaya başlıyor. Aşağı ve yukarı oklar sayesinde öneriler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Uygun bir önerinin ardından Enter tuşu ile öneriyi uygulayabiliyor ya da Ctrl + C tuşlarıyla öneri modundan çıkabiliyorsunuz. Hepsi bu kadar.

The Fuck Kurulumu

macOS için homebrew, Ubuntu için apt-get paket yönetim sistemleriyle kolaylıkla indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

brew install thefuck

sudo apt update
sudo apt install python3-dev python3-pip
sudo pip3 install thefuck

Gereksinimler, kurulumlar, çalışma mantığı ve diğer detaylar için thefuck GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz2.

Kurulum işleminin ardından fuck için alias oluşturmanız gerekmekte. .bash_profile, .bashrc, .zshrc için uygulayabileceğiniz komut şu şekilde:

eval $(thefuck --alias)
eval $(thefuck --alias FUCK)

Ardından değişikliğin uygulanmasını sağlayalım.

source ~/.bashrc # oh-my-zsh için .zshrc

Evet, artık fuck kullanmaya başlayabilirsiniz.